Lastemuuseum (TLM filiaal) - mänguasjade elulood

13. mai 2013 - muuseumioo

Nukk Valli

Papjeemašeest nukk kingiti 6-aastasele Ly Isokile 1937. aastal tema 6. aastaseks sünnipäevaks. Õigupoolest oli nukk kompensatsiooni kink, sest suvel, kui ema ja isa käisid Saaremaal ja Vilsandil kapten Tormi linnuriigis lubati kojujäänud lapsele peatselt saabuval sünnipäeval kaaslane kinkida.

9. märtsi 1944. aastal toimunud õhurünnakul sai Ly Isoki perekonna korter tabamuse, kuid saalitoas tugitoolis istunud Valli koos teiste nukkudega haarati ema poolt kaasa ja keldrisse jõudes oli ta lausunud: "Ma ei saanud lapsi tulle jätta".

Tõenäoliselt on Valli valmistatud Tallinnas Roosikrantsi nukutöökojas.

Hobune Maara

Tiiu Kaldamile kinkis vanema loteriipileti 1961. aastal tema 6. sünnipäevaks. Piletiga võitis tüdruk 5 rubla. Pärast rahavõitu nägi Tiiu poes müügil hobust, mida endale väga saada soovis. Vanaema käest küsis Tiiu 1 rubla juurde, kuna hobuse hind oli 6 rubla. Nii saigi Tiiu endale sünnipäevakingiks hobuse, kelle nimeks sai Maara. Tiiu elas kuni 7-aastaseni Hiiumaal Käinas Nõmme külas, pärast seda asus ta vanematega Tallinnasse

Nukk Piret

Portselanist nukk Piret kingiti Edgar Kaugemale 1958. aastal tema 35. sünnipäevaks kolleegide poolt Õpetajate Majas Tallinnas. Nukk on valmistatud Sonnebergi firmas Saksamaal. Kui Edgar Pireti muuseumisse tõi, olid tal silmad märjad, sest kuigi tegu polnud tema lapsepõlvekaaslasega, pidas ta mängunukku enda üheks kallimaks leluks.

Linnalapse kariloomad

Lehmad Tuti, Lehik, Reedi, Pirnik, Pilvi, Õunik, Pille, Tiiu, Kirsi, härg Kiki, hobused Miira ja Esko kuulusid Edgar Kaugemale (s. 1933), kellele valmistas kariloomad onu Jaan Sitsi Lihulast aastatel 1937.-1938. Kui poiss suviti maale sugulaste juurde saadeti, mängis Edgar teistsuguseid mänge kui linnatänavail. Niimoodi pidas ka onu tähtsaks, et linnapoiss endale karja saaks.

Eritellimus Karu Juku

Pruunist plüüšist karu Juku sai oma 1. sünnipäevaks Merike Rajango 1945. aastal. Kaisulooma valmistas ema Helmi tellimusel Nõmme karumeister.

Nukumaja

1910. aastal meisterdas tubli ema Christiina Henny oma tütrele Sinaidale toreda kahekorruselise majakese ja sisustas ajakohase 20.saj. alguse sisustusmoe järgi. Maja elanikeks said aga 4 väikest portselannukku, kes elavad oma mugavas kodus siiani ning räägivad aina, mis nendega on kõik need 103 aastat juhtunud ning mis toimus viimasel ööl muuseumil, kui töötajad olid lahkunud.

Mudelraudtee, mis õigeks ajaks ei valminud

Heldur Pitsner (s 1931.a.) valmistas mudelraudtee 1949. aastal Tallinna 2. Keskkooli abituriendina. Töö oli mõeldud esitamiseks Üleliidulisele õpilaste omaloomingu konkursile, kuid ei valminud tähtajaks ning tõenäoliselt seetõttu, kui palju pisidetaile proovis noormees päris elust järele teha.

Linnalapse kariloomad

Tinast lehm, koer, kolm siga ja tibu olid Els Roode (s. 1934) mänguasjadeks, kui märtsipommitamise järgselt lahkus perekond kodust ja jäädi ajutiselt Kurna tallu. Elsi isa oli tollele perekonnale kingsepa töid teinud ja inimesed olid tuttavad. Kurnas valmistas Els pulkadest talu (hooned ja aia) ning ema kinkiski need loomad. Kass oli ka, aga see varastati hiljem ära.

Meremeeste maailm

Viis puidust meremeest Madis Roodele (s. 1932), kellega mängides valmistas tasapisi nende omanik terve maailma: mõõgad, püssid, trükkimismasin, sööginõud, suitsud ja ankrupoid. Truuks valvuriks kordonisse osteti vanemate poolt juurde tinast koer.

Külasta ka Muuseumiööl Lastemuuseumit