Kuula Muuseumiöö lugu
(avaneb hüpikaknas)

Taimetoitlasest hunt Viljandi muuseumis

10. mai 2013 - muuseumioo

Tere, olen juba üpris „kogenud muuseumirott“ – mind on üle veerand sajandi Viljandi muuseumi leival ja seebil peetud. Selle aja jooksul on tulnud kohtuda erinevate muuseumikülastajatega ja vastata vägagi kummalistele ja jaburatele küsimustele. Aga kirsiks tordi peal on ikka ja alati jäänud laste rühmad – nii vahetud, nii ettearvamatud ja taibukad.


Kuna 2013 aasta loomaks valiti hunt, tahan minagi teile rääkida hundist. On ju ka Viljandi muuseumi looduse ruumis Hundi topis.

 

Kuna mina ei ole oma taustalt loodusloo õpetaja, siis ei räägi ma kunagi eriti palju pesas olevate linnupoegade ja loomalaste arvust ja lemmiktoitudest.

Mina räägin lastega lindudest ja loomadest läbi erinevate rahvaste lugude ja legendide ja loomulikult Eesti rahvapärimuse kaudu.

 

Oli kord eelmise sajandi lõpukümnendil Viljandi muuseumis üks algkooliõpilaste rühm. Tüdrukud püüdlikult muuseumitädi juttu kuulamas – poisid sagisid ringi ja liitusid aeg ajalt kuulajaskonnaga. Olime oma ringiga jõudnud Hundi vitriini juurde ja tuletasime meelde Hundi erinevaid nimesid, meenusid SUSI, KRIIMSILM, VÕSAVILLEM, HALLIVATIMEES – nii mõnegi nime hüüdsid ruumi teisest otsast ka poisid. Edasi rääkisime filmidest ja muinasjuttudest.

Arutame parasjagu tüdrukutega küsimust – kumb hunt see võis olla: kas see, kes Punamütsikese ja vanaema ära sõi või see, kes seitse kitsetalle nahka pani.

Äkki sekkus vestlusesse ka üks poistest – selline tõeline XX sajandi lõpu Joosep Toots, punase pea ja tedretähtedega – lõi käed puusa ja teatas tähtsalt:


„Tead, tädi, see teie hunt on täiesti ohutu!“

Mina imestasin: „No kuidas saab üks hunt ohutu olla?“

Poiss hõiskab: „Aga Teie Hunt on taimetoitlane“

?!?

Poiss kutsus mu vitriini juurde ja käskis hundi suhu vaadata!

 

Ja tõsi ta on, kui meie hundile hoolega suhu vaadata, siis tõesti paistavad põhud, millega topise valmistaja on meie hudi kõhu täitnud.

 

Tulge teiegi taimetoitlasest hunti vaatama, siinsamas looduse toas leiate ka Kalevipoja Vanaisa ja vanaema, linnu kes õpetas inimesed ühepuu paate valmistama ja kindlasti palju muudki põnevat.

 

Kohtumiseni Viljandi muuseumis!

Heli Grosberg, Giid ja arhiivkogu kuraator


Vaata, mis toimub Muuseumiööl Viljandi muuseumis

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: