Kuula Muuseumiöö lugu
(avaneb hüpikaknas)

Eesti Kirjandusmuuseum - 100 aastat keelepeksu Kodaverest

26. aprill 2013 - muuseumioo

Eesti Rahvaluule Arhiivi rahvas on olnud tunnistajaks mitmesugustele klatšilugudele, mis levivad rahvaluulekogujate ja informantide suhete kohta. Terve selline lugude tsükkel on Kodavere esindusregilauliku Anna Lindvere ja soome keeleteadlase Lauri Kettuse kohta.


Kui soome filoloogiatudeng Lauri Kettunen käis 1909.-1911. aastal Kodaveres murret kogumas, siis juhtus ta mitmel suvel elama Anna Lindvere isa Kaarel Kursi (Kiissa Kaelu) juurde. Kiissa Kaelu ja Anna olid head murdetundjad ning head jutustajad, seega ka head keelejuhid-informandid. “Kiissa Kaelu Anna” oli siis noor tütarlaps ja külarahvas hakkas ennekuulmatust olukorrast innustatuna rääkima igatsugu lugusid.


Eks põhiline jututeema käis selle kohta, et Anna on soomlase pea sassi ajanud ja üritab talle mehele saada. Selle pettuse ära hoidmiseks tulnud naabrimees ühel päeval, kui Kaelu ja Anna kodunt ära, Kettuneni juurde. Ta paljastanud Kaelu ja Anna kohta kogu tõe: Kaelu on vaene, tal pole muud vara kui paat ja kalavõrgud, Annal pole küllaldaselt püksi ja särgiriiet. Ja mis te mõtlete, millal ta viimati armulaual käis? Ja lapsena oli ta nägu tedretäppe täis, nüüd täitsa selge ja klaar! Kuidas ta seda tegi? Mu tütar nägi oma silmaga, kuidas Anna järve ääres hambaid pesi! Ja need raamatud, mis tal riiulis, need on koerajutte täis! Ega siin ei tasu käia, Sääritsa külas on paremaid tüdrukuid küll!


Naabrimees tundnud lõpuks huvi, mida soomlane nii hoolsasti laua taga kirjutab. Kettunen käratanud, et sellest tead sina niisama palju kui kass lusikast! Naabrimees vihastanud ja tuhisenud majauksest välja.


1960-80ndail aastail kogus neid lugusid Kodavere pajatusi uuriv folklorist Mall Hiiemäe. Neis pajatustes naerdi rumala külarahva üle. 2002. aastal käisid Elva koolilapsed Kodaveres ja kirjutasid Lauri Kettunenist uurimuse, nimetades tollaseid külaelu erutanud sündmusi romantiliselt noorukese soome keeleteadlase ja lihtsa külatüdruku looks.

Nii et sada aastat keelepeksu.


Lauri Kettuse ja Anna Lindvere kohta loe:


Hiiemäe, Mall 1978. Kodavere pajatused: kujunemine ja koht rahvajututraditsioonis. Tallinn: Eesti Raamat.

Kettunen, Lauri 1945. Tieteen matkamiehenä: kaksitoista ensimmäistä retkeä 1907–1918. Porvoo; Helsinki: Söderström.

Kodukaja. Sääritsa küla (Jõgevamaa) mälestusteraamat. Koost. Eha Annast. Alatskivi: Liivi Muuseum, 2000.

Õlemä elon. Lugusid Kodavere murrakus. Koost. Eevi Treial. Ranna: Sääritsa küla seltsing, 2006.


Vaata ka Eesti Kirjandusmuuseumi programmi Muuseumiööl

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: